Ha hiszed, ha nem, tanulni is meg kell tanulni. Igazából ez a poszt egy képzés ajánló, amit nemrég végeztem el és nagyon melegen ajánlok neked is. A kurzust a Coursera oldalán találod meg, melynek címe: Learning How To Learn: Powerful mental tools to help you master tough subject. Ingyenes, 4 hetet ölel fel és a legtöbb videó magyar felirattal is elérhető. Ahogy láttam folyamatosan fordítják.
Agykutatás, neurotudományok és pszichológia adják a képzés alapköveit. Jól használható technikákat mutat be az elméleten túl a tanulás hatékonyságának fejlesztéséhez, a halogatás leküzdéséhez, és a vizsgázás, tesztírás magas szintre fejlesztéséhez.
Néhány okos gondolat a képzésből, mintegy vázlatos kivonatként:
- az agyad fókuszált és diffúz módjait váltogatnod kell a hatékony tanuláshoz.
- nem egy menetben, egy napon kell sokat tanulni, hanem elnyújtottan, kis időintervallumokban és több napon keresztül.
- a legjobb, ha alvás előtt tanulsz, mert alvás közben az agy feldolgozza az új információkat, rendezi és rögzíti azokat.
- a testedzésre óriási szükséged van a tanuláshoz is, hasonlóan az alváshoz.
- le lehet küzdeni a halogatást. Nagyszerű módszer a pomodoro technika, amikor 25 percnyi fókuszált, nyugodt időt szánsz az adott feladatra.
- sosem feladatra, sokkal inkább folyamatra kell koncentrálni, azaz a 25 perces szakaszban nem feladatot kell elvégezni, hanem foglalkozni a feladattal. Utána tartani 5–10 perces szünetet, mozgással, beszélgetéssel (diffúz módba kapcsol az agy) és úgy visszatérni, folytatni.
- az adott anyag újraolvasása, szövegek kijelölése módszerek nem segítenek az elsajátításban, inkább csak időt vesztesz velük.
- az anyag felidézése a legjobb metódus az információ hosszútávú memóriába plánátálásához.
- kézzel leírni és összefoglalni a tanultakat hatásos technika, saját kútfőből összefoglalni, avagy másnak elmondani is segít az elmélyítésben.
- a metaforák, analógiák nem csak a megjegyezhetőségben, hanem a megértésben is segítenek. Ráadásul minél vizuálisabbak ezek, annál jobb.
- az anyagot darabokban érdemes ismételve tanulni fókuszált módban, majd diffúz módban nagy képet látva értelmezni az egészet egyben. Ez segít összekötni az információ csomagokat.
- a memoriterek, a memória palota módszer használata is sokat segít.
- a napi TODO listát érdemes az előtte lévő este összeírni lefekvés előtt, mert így az agy felkészül és segít majd a tényleges véghezvitelben.
- meg kell tervezni azt is, hogy az adott napon mikor fejezed be a tevékenységed, ez is segít az agynak, hogy fókuszáltabb legyen.
- érdemes a tanultakat másokkal is átbeszélni.
- vizsgán, tesztíráskor a legjobb, ha előbb „átfutod” az összes feladatot, a számodra nehezeket értelmezed, de nem kezded el megoldani azokat, hanem átváltasz a könnyűekre, azokat megcsinálod, majd utána térsz vissza a nehezekre. Ilyenkor az agyad a háttérben megoldja a nehéz problémákat feltéve, hogy tudod és megtanultad korábban az anyagot hozzá.
Végül pedig olvasd el, hogy Miért tanulj folyamatosan?
Visszajelzésfüggő vagyok. Segíts!