Úgy egy évvel ezelőtt az fpsben bevezettünk egy megoldást. Az fpsesek saját maguknak kitűznek egy célt. Egy célt, aminek elérésére egy negyedév áll rendelkezésükre. A célokat kinyomtatjuk, és az iroda egy frekventált falfelületére kihelyezzük az adott fpses nevével fémjelezve. Erről anno még egy cikkben olvastam, ami a Hertha BSC labdarúgócsapatról szólt, és Dárdai Pál sikeres vezetőedző alkalmazza csapatánál ezt a szisztémát. Ők az öltözőben teszik ki a falra saját céljukat az idényre vonatkoztatva, olyat mint pl. „2 góllal többet szerzek, mint az előző szezonban”. Tőle vettem kölcsön az ötletet, amit végül adaptáltunk az fpsben.
A hatásmechanizmus egyszerű. A metódus két módon fejti ki áldásos hatását és segíti a cél tényleges elérését:
- Folyamatos emlékeztető
Minden nap, amikor az irodába érek, látom a falra kihelyezett célom, ami emlékeztet mire szántam rá magam. - Csoportnyomás
Mindenki látja, hogy mit vállaltam. „Nehogy már ne csináljam meg, nem lehetek annyira gagyi!”
Amikor először elkezdtük, nagyságrendileg az emberek 40%-a jutott el a cél elérésig, ez a szám most 70% körül jár. Ami a legfontosabb viszont: megjelent az igény, hogy a negyedév végén ne csak egy egyszerű érdeklődés legyen azzal kapcsolatban, hogy ki érte el a célját, hanem vegyük sokkal komolyabban a visszaellenőrzést. Legyen hát úgy.
Ami viszont mindig problémát okoz: a cél kitűzése. Pontosabban szólva: a megfelelő cél kitűzése. Amikor a kolléga azt vállalja, hogy „elkezdek edzeni”, akkor bizony probléma van. Pontosan mit fogsz edzeni? Hányszor hetente/havonta? Vagy mennyi időt szánsz rá? Hogyan tudod mérni? Biztosan bele fog férni az idődbe? Vagy csak egy újabb önámítás lesz egy ismételt ködös vetítéssel?
Bármikor, bármilyen célt akarsz elérni, érdemes a SMART technikára támaszkodni. Nem csak akkor jó a módszer, amikor magadnak, hanem akkor is, amikor más számára adsz feladatot. Tipikus hiba vezetőként, amikor kérsz valamit, de nem tisztázzátok, hogy pontosan mi a feladat, mikorra kell azt elvégezni stb. Jajj, hányszor estem ebbe a hibába… :)
Szóval SMART technika, ami egy betűszó és így néz ki:
S – Specific
M – Measurable
A – Achievable
R – Relevant
T – Time-bound
Ha elég specifikus, azaz konkrét a cél, egyben mérhető, és még elérhető (azaz nem irreális), releváns (olyan, ami érdekel és fontos neked), és nem utolsó sorban időponthoz, időintervallumhoz kötött, akkor az pont megfelelő lesz.
A fenti edzős példánál maradva egy jó célkitűzés:
„Rendszeresen, heti kétszer fél órát futok, ehhez használom az endomondo appot.”
A fejlécképen az egyik saját negyedéves célomat láthatod, és jelentem immáron fél éve nem gyújtottam rá, és soha többé nem is fogok. Azonban bármilyen nemes is volt ez a cél, nem felelt meg tökéletesen a SMART-nak. :)
Visszajelzésfüggő vagyok. Segíts!