Elkészült a logó, a grafikai terv, elküldöd az ügyfélnek, tetszik neki, de mégsem, kicsit változtass itt-ott, még mindig nem jó, már a 8. körnél jártok és még mindig nem ment át. Mit csinálsz rosszul?
Ahhoz, hogy erre a komoly és minden grafikussal, ügynökséggel előforduló problémára megoldást találjunk, előbb meg kell érteni, hogyan dolgozza fel az agy a képeket.
Az agy és a képfeldolgozás
Susan Weinscheink könyvében (Neuro Web Design) olvastam egy zseniális példát arra, hogyan működik az agyunk képfeldolgozása.
Képzeld el, hogy sétálsz egy erdőben. Az ösvényen meglátsz egy kígyót, megijedsz, hátrahőkölsz, hevesen ver a szíved. Majd mikor jobban megnézed, rájössz, hogy csak egy botot láttál, ami hasonlít egy kígyóhoz.
A középagyban található amigdala közvetlen és nagyon gyors összeköttetésben van az érzékszervekkel, illetve szintén külön csatornán kapcsolódik az új agyhoz is. Az agyunk képeket dolgoz fel, hihetetlen jó a mintázatok felismerésben, pontosan ezt a feladatot látja el az amigdala, viszont a részletek felismerésével nem foglalkozik. A részletes feldolgozás, mely lassabb folyamat, már az új agy feladata. A fenti rövid történetben a következők zajlottak le. A szem közvetítette a képet az amigdala felé, az a mintázat alapján kígyószerű tárgyat ismert fel, azonnal riasztotta az ősagyat, mely megemelte pulzust, az izmokat működésbe hozta, felkészítve a testet az esetleges támadásra és így a túlélésre. Az amigdala a képi információt idő közben továbbította a nagyobb kapacitással bíró új agynak, mely kicsit később analizálta a képet és „rájött”, hogy a „kígyó” csak egy bot.
Pontosan ez történik, mikor egy designt, grafikát meglátunk. Előbb egy mintázat, alak, forma felismerés zajlik és a részletek csak azután következnek. Ezzel foglalkozott az ún. gestalt pszichológia (alaklélektan), melyet a modern kognitív pszichológia előfutárának tartanak.
Alakzatok, formák
Mindez, azért fontos a designerek számára, mert a különböző alakzatoknak, formáknak pszichológiai jelentése van és tudat alatt érzelmileg hatnak ránk, emberekre.
Kör
gyengédség, szeretet, szerelem, barátság, törődés, támogatás, védelem, könyörület
Négyzet, téglalap, piramis
stabilitás, erő, hatalom, egyensúly, megbízhatóság
Függőleges alakzatok és vonalak
erő, férfiasság, hatalom, agresszió, bátorság, brutalitás, dominancia, fenyegetés
Vízszintes alakzatok és vonalak
nyugalom, nőiesség, pihenés, gyengeség, békés, nyugodt, csendes
Lágy görbék
ritmus, mozgás, boldogság, gyönyör, nagylelkűség, nőiesség, kreativitás
Éles, hegyes alakzatok
energia, élénk, fiatal, robbanékony, heves, dühös, gyorsaság, dinamikus
Egyáltalán nem mindegy milyen formát választasz, mikor egy logót tervezel, vagy bármilyen grafikát. Részletek nélkül kell megfigyelned az alakzatot (menj távol a tervtől és hunyoríts), melyet a kompozíciód rajzol ki.
Akkor a megoldás
Ha elsőre azt tapasztalod, hogy az ügyfélnek problémája van a tervvel, akkor ne menj bele a részletek módosítgatásába. Minden egyes alkalommal mikor újra elküldöd a részleteiben módosított tervet, az ügyfél elsőre azt tapasztalja, hogy semmi sem változott és ez csalódást vált ki belőle. A megoldás az, hogy magát a fő formát, a kompozíciót változtatod meg, persze mindezt a visszajelzések alapján (ami általában érzelmi alapú). Igaz sok olyan grafikus van, aki részleteiben dolgozza ki a designt és köré építi az elemeket (pl. fejléccel kezdi), számukra egyetlen tanács létezik: „szokjatok le róla!”.
Visszajelzésfüggő vagyok. Segíts!